Çalışan Motivasyonu Neden Önemlidir? (& Nasıl Geliştirilir)

Çalışan motivasyonu, işyerinde departmanın ve hatta şirketin performansını yönlendiren en kritik  unsurdur. Çalışanlarınızı motive etmek düzenli bir rutin gerektirmektedir.

Çalışan motivasyonunun önemini ne yazık ki anlamamış şirketler var. Araştırmalar gösteriyor ki birçok şirket, motivasyonu düşük ve şirketine bağlı olmayan çalışanlara sahip, ortalamada  çalışanların sadece %13’ü işlerine ve kurumlarına bağlı bir şekilde çalışmaktadır. (Kaynak: Gallup)

ÇALIŞAN MOTİVASYONUNUN ÖNEMİ

Çalışan motivasyonunun önemli olmasının birçok nedeni vardır. Esas nedeni, şirket yönetiminin hedefleri ile buluşmasını sağlayan en önemli unsurdur. Motive ve bağlı çalışanları olmayan bir şirket önemli riskler ve kırılganlıklar taşımaktadır.

Motive çalışanlar, üretkenliği arttırabilir ve kuruluşun çok daha yüksek seviyelerde çıktı elde etmesine izin verir. İşyerinde motivasyonu düşük olan bir çalışanınızı hayal edin. Muhtemelen zamanlarını kendi masalarında kişisel zevkleri için veya başka bir iş aramak için internette sörf yaparak geçirirler. Bu zamanınızın ve kaynaklarınızın önemli derecede boşa harcanması anlamına geldiği gibi, var olan ortamı da zehirleyen ve etkilediği çevre itibari ile genel perfromansı da gerileten bir durumdur.

Bunu bir çalışanın yaptığını düşünüyoruz. Çalışanlarınızın çoğunun aynı şeyleri yaptığını hayal etmeyi deneyin. Bu, kimsenin içinde olmak istediği bir durum değildir.

 

MOTİVE ÇALIŞANLARIN FAYDALARI

Çalışan motivasyonu, şirketlere birçok fayda sağladığından her şirket için oldukça önemlidir. Başlıca faydalarını kısaca sıralayacak olursak;

  • Artan Çalışan Katılımı ve Adanmışlığı

Çalışanlar, çalışmak için motive olduklarında genellikle kendilerine verilen görevleri en iyi şekilde yerine getirmeye çalışırlar.

  • Çalışan Memnuniyeti

Çalışan memnuniyeti her şirket için önemlidir çünkü şirketler için verimli büyümenin dinamosudur.

  • Sürekli Çalışan Gelişimi

Motivasyon, bir çalışanın kişisel hedeflerine ulaşmasını ve bireyin kendini geliştirmesini kolaylaştırabilir. Bu çalışanlar, bazı başlangıç hedeflerini karşıladığında, çaba ve sonuçlar arasındaki açık bağı fark eder ve bu da onları daha yüksek bir seviyede devam etmeleri için daha fazla motive eder.

  • Arttırılmış Çalışan Verimliliği

Bir çalışanın verimlilik seviyesi sadece yeteneklerine veya niteliklerine dayanmaz. Şirketin en iyi sonuçları alması için, bir çalışanın verilen görevi yerine getirme yeteneği ile görevi yerine getirmek için istekli olma arasında iyi bir dengeye sahip olması gerekir. Bu denge üretkenliğin ve verimliliğin artışına yol açabilir.

 

ÇALIŞAN MOTİVASYONU NASIL ARTAR

  • İletişim

Çalışan motivasyonunu artırmanın en kolay yolu iş yerinde olumlu iletişim kurmaktır. Sadece e-postalara güvenmemekle birlikte, mümkünse çalışanlarıyla kişisel olarak ve hatta kişisel düzeyde ilişki kurduğumuzdan emin olmalıyız.

Çalışanlarınızla konuşmak için her gün onlara biraz zaman ayırmayı deneyin veya kahve aralarında masanızda oturmak yerine çalışanların yanına gidip onlara katılın. Böyle yaparak çalışanlarınızın sizi sadece bir patron değil lider olarak takımın bir parçası gibi hissetmelerini sağlarsınız.

Çalışanlar ayrıca başarılı olmak için çalıştıkları şirketi görmek isterler. Birçoğunun para tasarrufuyla operasyonel iyileştirmeler arasında değişen mükemmel fikirleri vardır. Yönetim, önerileri sormak ve dinlemek için zaman ayırmak için çaba göstermelidir.

Hiçbir şey değerli hissetmektenve hissettirmekten daha değerli değildir.

 

  • Değer – Bireysel Katkılar

Yönetim, çalışanlarına, bireysel çabalarının ve katkısının şirketin genel hedeflerinin ve yönlerinin önemli bir parçası olduğu konusunda emin olmalıdır. Çalışanlar, çabalarının örgütü nasıl etkilediğini biliyorlarsa, gurur duyacaklar ve katkılarının ne kadar büyük veya küçük olduğuna bakılmaksızın çalışmalarına katılacaklar.

Yönetim, çalışanlarını bir işte iyi bir iş yaptıkları her seferinde hediye ile ödüllendirmek zorunda değildir. Zaman zaman, basit bir “Teşekkür” veya “Tebrik” yeterli olacaktır. Bu anlamlı sözler çabaları onaylar, sadakat yaratır ve insanları daha da sıkı çalışmaya teşvik eder.

 

  • Olumlu Çalışma Ortamı

Bazen çalışanların motivasyonları eksiktir çünkü işyerleri olumlu bir çalışma ortamına sahip değillerdir. Bunu düzeltmek için yönetim, yüz yüze geldiği sorunları çözmek için anketler gönderebilir ve çalışanlardan geri bildirim alabilir.

Yönetim ayrıca fotokopi makinesi, kahve makinesi veya görünür olan ve başkalarının görebileceği yüksek yaya trafiği alan başka bir yer tarafından olumlu bir alıntı veya resim yayınlayabilir. Flora ve fauna, çalışanlarınız için sakin bir iş ortamı yaratmanıza da yardımcı olur, bu nedenle neden ofisin etrafına birkaç bitki eklemeyesiniz.

Yönetim, çalışanlarını sürekli olarak mümkün olduğunca motive edebilecekleri yaratıcı yollar bulabilir.

ÖZETLE;

Olumlu bir işyeri, şirketinizi zirveye taşıyacak temel unsurdur. İşyerinde çalışan motivasyonunu teşvik etmenin zaman alıcı ve zor olabileceğini biliyoruz. Ancak yüksek düzeyde bir çalışan verimliliği elde etmek için, yönetimin olumlu bir işyeri ortamını teşvik etmesi gerekmektedir.

Çalışanlarınızın çalışmalarının ve çabalarının şirketin başarısı için önemli bir katkı olduğunu hissetmelerini sağlayın. Her zaman bir ‘açık kapı’ politikası tutmayı ve cana yakın bir yönetim ekibine sahip olmayı unutmayın.

 

İyi şanslar!