Başarılı Bir Oryantasyon Nasıl Olmalı?

BAŞARILI BİR ORYANTASYON NASIL OLMALI ?

Başarılı Bir Oryantasyonla Yeni Bir Çalışanı Hızlı Bir Şekilde Entegre Edebilirsiniz.

Yeni çalışan oryantasyonu, kuruluşunuzda yeni bir çalışana hoş geldiniz demek için kullandığınız süreçtir. Yeni çalışan oryantasyonunun amacı, yeni çalışanın memnuniyetle karşılanmasını, organizasyona entegre olmasını ve yeni işini mümkün olduğunca çabuk ve başarıyla gerçekleştirmesini sağlamaktır.

Kuruluşlarda, her yeni çalışanla paylaşmanız gereken bir bilgi çekirdeği vardır. Ancak, işin seviyesine, işin sorumlulukları ve yeni çalışanın deneyimine bağlı olarak bileşenler değişecektir.

Genellikle İnsan Kaynakları departmanının öncülük ettiği yeni çalışan oryantasyonu, temel olarak aşağıdaki alanlarda bilgiler içerir;

 • Güvenlik
 • Çalışma Ortamı
 • Yeni İş Tanımı
 • Faydalar ve Faydaların Uygunluğu
 • Çalışanların Yeni Yöneticisi ve İş Arkadaşları
 • Şirket Kültürü
 • Şirket Tarihi
 • Organizasyon Şeması ve
 • Yeni Çalışanın Yeni Şirketinde Çalışması ile İlgili her türlü kurallar bütünü.

Yeni çalışan oryantasyonu, genellikle şirketteki her bir departmana bir giriş ve yeni çalışanın başarısı için önemli olan çalışanların listesini içerir. İyi oryantasyonlarda yeni çalışanların işe gelişinden önce toplantılar ayarlanır.

Çalışan onboardingi ayrıca, o işi yapıyor olan veya yapmış iş arkadaşlarıyla genellikle iş başında eğitimi içerir. Yeni çalışan oryantasyonu işlerin yapıldığı her bir departmanda ürünün veya hizmetin kuruluştaki akışını anlamak için zaman harcamayı kapsar.

Çalışan Oryantasyonu Zamanlaması ve Sunumu

Çeşitli organizasyonlar yeni çalışan oryantasyonunu farklı şekillerde yapmaktadırlar. Oryantasyonlar, tam gün veya iki günlük evrak işleri, sunum ve tanıtımlardan, bir şirkette yıllardır geçerli olan bir günlük oryantasyon programına kadar uzanmaktadır. Hatta son dönemlerde gelişen teknoloji ve dijitalleşen süreçler sonucunda online veya mobil uygulamalar aracılığı ile oryantasyon ve onbording süreçleri yönetiliyor ve ölçümlenebiliyor. İnsan analitiği konusunda dünyada ilk uygulamalardan olan Sorwe Business’ın Fast Track oryantasyon programı, çalışanın ilk günden beri yanında olup birebir yaşadıklarını biriktirirken, kurumun süreçlerini de analiz etmekte ve yönetime detaylı raporlar sunabilmektedir.

Günlük oryantasyon programında, yeni çalışanın departmanının yöneticisi, yeni çalışanın her gün şirket hakkında yeni bir şeyler öğrenirken ve aynı zamanda işi gerçekleştirdiği 120 günlük bir oryantasyon oluşturuyor.

 

120 günlük programın başında yeni çalışanlar, eğitim oturumlarına katılmış ve gerekli istihdamı ve evrak işlerini tamamlamış olurlar ancak geriye kalanlar çalışanlar için özel olarak tasarlanmıştır.

Etkili yeni çalışan oryantasyonları genellikle 30 gün, 90 gün veya daha uzun süreler için zaman içinde bileşenler içerir. İlk birkaç gün boyunca yeni bir çalışana çok fazla bilgi yüklemek etkili değildir.

Son olarak, birçok kuruluş yeni çalışanına bir akıl hocası veya bir arkadaş atar. Bu arkadaşlar yeni çalışanın tüm sorularını yanıtlarlar ve çalışanın evinde hissetmelerine yardımcı olurlar.

Bu çalışanların seçimi ve eğitimi kritiktir. Haklarından mahrum kalmış veya başkalarına mentorluk yapan mutsuz çalışanlar istemezsiniz.

John Sullivan, San Francisco Eyalet Üniversitesi İnsan Kaynakları Yönetimi Bölüm Başkanı, çeşitli elementlerin Dünya Sınıfı Oryantasyon Programı’na katkı sağladığı sonucuna varır.

Yeni çalışan oryantasyonunuz bu beş faktörü içeriyorsa, yeni çalışanlarınızı hoş karşılayan ve öğreten etkili bir oryantasyon için doğru yolda olduğunuzu biliyorsunuz demektir.

En iyi yeni çalışan oryantasyonu:

 • Hedefleri ve onları nasıl karşılayabileceğini içermeli,
 • İlk gün kutlaması olmalı,
 • İş arkadaşlarının yanında ailenin de dahil olduğu bir planlama,
 • Sıkıcı, acele ve etkisiz olmamalı
 • Sürekli iyileşme için yeni çalışan geribildirimlerini kullanmalı